Bartholin Kisti ve Apsesi

Bartholin Kisti ve Apsesi

Bartholin kisti ve bartolin bezi üreme çağındaki kadınların sık yaşadığı bir sağlık sorunudur.

Bartholin Kisti ve Bartolin Absesi Nedir?

Bartholin kanal kistleri ve bez apseleri sıklıkla bartholin bezinin yerleştiği vajen çıkışında saat 4 ve 8 pozisyonlarında gözlenir. Bartholin bezi ilişki sırasında kayganlaştırıcı sıvıyı salgılar. Normal şekillerinde muayenede tesbit edilemeyen bezler kist yada abse varlığında görünür hale gelir.

Kadınlarda ergenlikle birlikte taşıdıkları salgılama fonksiyonu ile ilişki sırasında genital bölgedeki ıslaklıktan sorumludur.

Bezler büyüklük olarak 1 cm i geçmez ve genital bölgede vajenin çıkışında saat 4 ile 8 hizasında yer alır. Yaklaşık 2-2.5 cm lik kanallar ile salgısını boşaltır. Enfeksiyon yada apse olmadığı durumlarda bu bezlerin konumunu saptamak mümkün değildir.

Bartholin Kisti ve Apsesi

Bartholin Kisti ve Absesi Belirtileri Nelerdir?

Bartholin kisti belirtileri bartolin bezi enfeksiyondan etkilenirse gözlenir. Bartolin bezi konumunda vajen dış dudakları bölgesinde;

 • Kızarıklık,
 • Şişlik,
 • Ağrı.

sık görülen belirtilerdendir.

Bartholin Kisti ve Absesi Neden Olur?

Bartholin kisti kanalının tıkanması ve salgının dışarı atılamaması kanalın genişlemesine ve kistleşmesine sebep olur. Kist enfeksiyon kaparsa abse oluşumu meydana gelir. Her zaman abseden önce kist oluşması da gerekmez. Bazen direkt olarak apse ile karşılaşılabilir.

Bartholin Absesini Oluşturan Nedir?

Bartholin apsesini oluşturan enfeksiyon ajanları arasında en sık olarak Neisseria Gonore bakterisi ile karşılaşmaktayız. Bu bakteri enfeksiyonu halk arasında bel soğukluğu olarak bilinir. İkinci sıklıkta klamidya trachomatis hastalığın etken ajanı olarak sayılabilir.

Bartholin Kanal Kisti Ne Sıklıkta Görülür?

Bartholin kanal kisti vajen çıkışındaki labia majör adı verilen büyük dudakların en sık görülen kistik büyümesidir. Bir kadının hayatı boyunca bartholin kanal kisti yada absesi ile karşılaşma oranı %2 dir. Bartholin Abse sıklığı bartholin kistine göre 3 kat daha sık görülür.

Bartholin Kanal Kisti ve Absesi En Sık Ne Zaman Görülür?

Bartholin kanal kisti ve apsesisinin en sık görüldüğü yaşlar 20 ile 29 yaş arasıdır. Üreme çağındaki hastalıktaki sıklık 30 yaşından sonra bartolin bezinin küçülmesi ile azalır.

Bartholin Bezi Ne Zaman Çıkarılmalıdır?

Bartholin bezi kisti ve apselerinde bezin tamamen çıkarılması kesin tedavi sağlar. Bununla birlikte bez tamamen çıkarılmadan poliklinik şartlarında uygulanabilecek daha basit tedavi yöntemleri de vardır. Menapoz sonrası kadınlarda ise artan kanser riski nedeniyle bezin tamamen çıkarılarak patolojiye gönderilmesi önerilir.

Bartholin Bezi Kisti Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Bartholin bezi kisti ve apsesi oturma ve yürüme sırasında vajen dış dudaklarında ağrı yaptığı gibi cinsel ilişki sırasında da yoğun ağrı yaratır. Bu nedenle bartholin kisti varken ilişkiye girilmemelidir.

Bartholin Bezi Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bartholin bezi kisti tedavisi hastanın şikayetlerine göre değişkenlik gösterir. Şikayet yaratmıyorsa tedavi gerekmeyebilir. Eğer şikayet yaratıyorsa absenin boşaltılması gerekir. Bartolin kisti tedavi edilmezse patlayabilir. Bu durumda müdahale edilemez ve kist tekrarlar.

Bartholin Kisti Yada Apsesi Kansere Dönüşür Mü?

Bartholin kisti yada absesi özellikle menapoz sonrası bartolin bezinin kanseri ile karşımıza çıkabilir. Üreme çağında kanser görülme riski çok düşüktür. Bu nedenle genç hastada bezin korunmasına yönelik yaklaşımlar önerilirken, menapoz sonrası kadınlarda bezin çıkarılıp patolojiye gönderilmesi gerekir.

Bartholin Kisti Tedavisi

Bartholin kisti tedavisi poliklinik şartlarında gerçekleşebileceği gibi ameliyathane şartlarında da mümkündür. Bartholin kisti tedavi uygulamalarında kullanılan başlıca yöntemleri sıralayacak olursak;

 • Bartholin kisti veya apsesinin boşaltılması,
 • Gümüş nitrat uygulaması,
 • Marsupializasyon,
 • Word kateteri uygulaması,
 • Bartolin Bezinin ameliyatla alınması.

Bartholin kisti yada apsesi boşaltılması, hastada kısa süreliğine bir rahatlama sağlamakla birlikte marsupializasyon yada Word kateteri uygulamasını zorlaştırır. Hastalık kısa süre sonra tekrar edebilir.

Gümüş nitrat uygulaması, kist kapsülü yada abse boşluğunun açılıp gümüş nitrat çubukları uygulanmasıdır. Kist kapsülüne geçirilen dikişler 2-3 gün sonra kist kapsülünün çıkarılmasını sağlar.

Marsupializasyon, bartholin kistinde kistin kesilip içerisi serum fizyolojik ile yıkandıktan sonra açılan iç duvarının dışarı doğru döndürülüp dikilmesi işlemidir. Bartholin bezi apsesi varsa işlem yapılmaz. Bu işlem sonrası Bartholin bezi kistinin %15 tekrarlama riski vardır. İşlemin komplikasyonları ilişkide ağrı, kanama ve enfeksiyondur.

Word kateteri uygulaması, ucunda 3 mililitrelik şişen bir balon olan kateter borunun kist boşluğuna yerleştirilip serum fizyolojik ile dolduurlması işlemidir. Kateter 4 ile 6 hafta kist boşluğunda bırakılıp, günde 2 yada 3 kez oturma banyoları ile iyileşme hızlanır. Selülit yani enfeksiyon şüphesi yoksa antibiotik verilmez. Eğer bartholin absesi çok derin ise Word kateteri yerleştirmek pratikte uygulanabilir değildir. Bunun yerine diğer yöntemler önerilebilir.

Bartholin bezinin ameliyatla alınması, sıklıkla tekrarlayan bartolin abselerinde ve menapoz sonrası kadınlarda tercih edilir. Ameliyathane şartlarında gerçekleştirilir. Abseden alınan kültürde sıklıkla neisseria gonore veya klamidya trachomatis ile karşılaşılaşılabilir. Geniş spektrumlu antibiotikler ile tedavi verilebilir.

Bartholin Kisti ve Apsesi Sıkça Sorulan Sorular

Bartholin Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

Bartolin kistinin kendiliğinden geçmesi için olgunlaşıp patlaması ve kist içeriğinin dışarı boşalması lazımdır. Bu aşamadan sonra kist bir miktar geriler. Bu gerileme tam bir iyileşme değildir. Kısa süre sonra kist tekrarlayabilir. Antibiotik ve ağrı kesiciler ile bir miktar rahatlama sağlanabilir.

Bartolin Kisti Patlaması

Bartolin kistinin olgunlaşıp patlaması 2-4 gün sürebilir. Bartolin Kist 8-9 cm ye kadar büyüyebilir.

Bartolin Kisti Antibiyotikleri

Bartolin kisti medikal tedavisinde geniş spektrumlu antibiotiklerin kullanımı tercih edilir.

Bartolin Kisti Görülme Sıklığı Nedir?

Bartolin bezi kadınlarda görülme sıklığı %2 dir.

Bartholin Kisti Yada Apsesi Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Taburcu Olurum?

İşlemden hemen sonra taburculuk mümkündür.

İşlemden Ne Kadar Sonra Banyo Yapabilirim?

İşlemden hemen sonra duş şeklinde banyo yapılabilir

Ameliyat Sonrası İşe Ne Zaman Dönebilirim?

Ameliyatın ertesi günün ağrı kesicilerle işe dönülebilir.

Ameliyat Sonrası Ne Zaman Havuza Girebilirim?

Ameliyat sonrası 2 hafta havuza yada denize girilmesi enfeksiyon riskini artırabileceği için önerilmez.

Ameliyat Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girebilirim?

Ameliyat sonrası en az 2 hafta cinsel ilişki önerilmez.

Ameliyat Sonrası Kanama Olur Mu?

Ameliyat sonrası ameliyat yerinde bir miktar lekelenme olabilir.yoğun kanamada doktora başvuru gerekir.

Poliklinikte En Sık Uygulanan Yöntem Hangisidir?

Poliklinikte en sık gümüş nitrat uygulaması yapılmaktadır.

Tekrarlayan Bartholin Bezi Abselerinde Hangi Yöntem Tercih Edilmeli?

Tekrarlayan bartholin bezi abselerinde ilk tercih bezin ameliyatla çıkarılmasıdır.

Bartholin Bezi Ameliyatı Sonrası Antibiotik Kullanılır mı?

İşlem sonrası 1 hafta antibiotik kullanımı önerilir.

Bartholin Bezi Aldıranlar Cinsel İlişkide Zorluk Yaşar Mı?

Bartholin bezi cinsel ilişkide kayganlık sağlayan sıvıyı salgılar. Bununla birlikte bu foksiyonu sağlayan ek bezlerin varlığı cinsel ilişkide sıkıntı yaşanmasını önler.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Savaş ERDEM

Bartholin Kisti ve Apsesi

Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı | Op. Dr. Savaş ERDEM

Formu Doldurarak Randevu Oluşturun. Sizi Arayalım

  Whatsapp
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?