Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

Labioplasti, genital bölgede vajinanın hemen giriş kısmında ve onun hemen dış kısmında yer alan, iç dudağın normalden daha büyük veya sarkık olması durumunun düzeltilmesine Labioplasti denir.

Labioplasti Nedenleri Nelerdir?

Hastalar farklı amaçlarla Labioplasti operasyonunu arzu etmektedirler. Labioplasti nedenleri kişiye göre değişir.

En sık Labioplasti ameliyatı nedenleri:

 • Bikini, tayt giyildiğinde dıştan görünen belirgin kabarıklığın verdiği rahatsızlık. Bu bölgenin dıştan çıkıntılı görünümü sosyal hayatı olumsuz etkileyebilir.
 • Genital bölgenin nemli kalması nedeniyle sık mantar enfeksiyonları, sık vajinal enfeksiyonlar.
 • Cinsel ilişki sırasında partnerden çekinme, utanma, ilişki sırasında konsantre olamama.
 • Genital bölgede koku oluşumu, akıntı birikimi gibi hijyenik sorunlar.
 • Büyük ve sarkık iç dudakların iç çamaşırı, kot pantolon ve tayt giyimi sırasında sürtünerek rahatsızlık verici olması.
 • Cinsel ilişkide penisin vajinaya girişi sırasında gerilmeye bağlı olarak acı hissedilmesi.
 • İdrar yaparken zorlanma, ıkınma gereksinimi.
 • Tuvalette idrarın farklı yönlere giderek bacakları ıslatması en sık nedenler arasındadır.

Özetle; Labioplastinin fiziksel, seksüel, hijyenik ve tıbbi yönlerden faydaları mevcuttur.

Neden Labiumlarda Şekilsel Bozukluklar Gelişir?

Ergenlik döneminden sonra artan hormonal aktiviteye bağlı olarak labiumlarda görüntüsel değişiklikler oluşmaktadır. Temelde bu nedenden dolayı iç dudaklar sarkık, uzun ve kıvrık bir hale gelebilmektedir. Oluşan nemli ortamlar da kronikleşen vajinal enfeksiyonlara ve renk ve şekilsel değişimlere neden olmaktadır. Asimetrik iç dudaklar da yine ergenlik döneminden sonra sıkça oluşur ama doğuştan itibaren gelişme riski de oldukça yüksektir.

Labioplasti

Labioplasti Ameliyatı

Labial Hipertrofi

Büyük dudakların dışına taşan, kalın, geniş, sarkık, iç dudaklara ‘labial hipertrofi’ adı verilir. Değişik nedenlerle labial hipertrofi ortaya çıkabilmektedir. İç dudakların normalden iri ve geniş olması genelde doğuştan gelen bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde hormonal etki ile birlikte artmaktadır. Ayrıca bazı kişilerde kronik tahriş olma (mantar enfeksiyonu, kaşıntı veya sürtünme gibi),ırsi (genetik) nedenlere bağlı olarak da iç dudaklar normalden daha iri, geniş yüzeyli, kırışık ve sarkık olabilir. Hormonal nedenler arasında androjen hormonu alınması da labial hipertrofi sebebidir. Doğumlar ve ilerleyen yaş da iç dudaklarda sarkma ve genişlemelere neden olabilir.

Asimetri

Bir dudağın diğerine göre büyük veya farklı yapıda olması durumudur. ‘Labial asimetri’ genellikle doğuşsal olmakla birlikte, kimi zaman trafik veya bisiklet kazaları gibi yaşanan genital travmalara bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Kenar Düzensizlikleri

İç dudakların uç kısımlarında renk koyulaşmaları, kenar kısımlarında pürüzlü ve girintili çıkıntılıların olması.

Görünümden Hoşnutsuzluk

İç dudak görünümünden genel anlamda rahatsız olan ve bu durumdan dolayı psikolojik olarak etkilenen kadınlara da Labioplasti yapılabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı ortalama 45 dakika – 1 saat sürer. Labioplasti, hastalarımızın tercihine göre, genel, lokal anestezi ve belden uyuşturma(spinal anestezi) uygulaması ile hastanede gece yatmadan (5-6 saat hastanede dinlenmek yeterli) ayaktan aynı gün günlük aktivitelerine geri dönebildikleri konforda bir ameliyattır. Ameliyat sırasında labium minuslardaki ileri derece sarkık asimetrik ve büyük olan doku fazlalıkları olması gerektiği anatomik yapılara uygun bir görünümde küçültülür.

Operasyondan hemen sonra hastalarımız günlük aktivitelerine dönerler. Evde 3 günlük bir istirahat sonrası, sosyal ve iş hayatına rahatlıkla dönebilir. Evde geçirilecek bu 3 gün içinde sürekli yatmak gerekmez, sadece zorlu aktivitelerden ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınılmalıdır Operasyon sonrası ilk 2 gün duş almamaları ve sonraki 10 gün hep ayakta duş almaları istenir. Hastalara kişisel hijyenleri tarif edilir, operasyon sonrası 3-4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Labioplasti Ameliyatından Sonra Dikiş Alınır Mı?

Labioplasti ameliyatında kullanılan dikiş, ürünleri vücut tarafından tamamen emilebilme özelliğindedir ve operasyon sonrası dikiş alınmaz. Operasyondan sonra yara iyileşmesinin tamamlanması ile bu bölgede kesinlikle iz kalmaz. Dikişlerin alınması için tekrar doktora başvurulması veya kontrole gelinmesine gerek yoktur.

Labioplasti Sonrası Cinsel Haz Etkilenir Mi?

Hem labiumların hem de klitoris bölgesindeki gereksiz doku katlantılarının alınması (Kliterohudoplasti) ile bu bölgenin daha duyarlı hale getirilir ve cinsel hazzın daha yoğun yaşanmasını sağlar. Ayrıca hastalarımızın hemen hepsi dış genital organlarındaki görüntüsel değişimle birlikte özgüvenlerinin arttığını ve cinsel mutluluklarına kavuştuklarını ifade etmektedirler.

Bakire Olanlar Labioplasti Yaptırabilir Mi? Bekaret Bozulur Mu?

Bu tip operasyonlar kızlık zarına asla zarar vermez çünkü kızlık zarı operasyon bölgesinden 3-4 cm daha içerdedir. On sekiz yaşını tamamlamış ergenlerde ve bakirelerde de rahatlıkla uygulanabilir.

Labioplasti Operasyonu Uygulanan Hastalar Daha Sonra Normal Doğum Yapabilir Mi?

Gaziantep’te Labioplasti ameliyatı olmayı planlayan hastalar sıklıkla bu sorunun cevabını merak ederler. Labioplasti operasyonu sonradan normal doğum için engel oluşturmaz. Uygulanan dikişler vücut tarafından emilir ve iz kalmaz.

Labioplasti sonrası siz ifade etmediğiniz sürece hiçbir doktor labioplasti ameliyatı yaptırdığınızı anlamayacaktır. Tabi ki partnerınız da aynı şekilde anlaması mümkün değildir çünkü tamamen izi olmayan nerdeyse ‘anadan doğma’ bir görüntü oluşacaktır.

Labioplasti

Kliteroplasti – Kliterohudoplasti Operasyonu Labioplasti İle Eş Zamanlı Mı Yapılmalıdır?

Hastalarımızda gözlemlediğimiz iç dudakların görüntüsel bozukluklarına çoğu zaman klitoris bölgesinin de normalden daha iri ve katlantılı deri kıvrımları da eşlik etmektedir. Bundan dolayı çoğu hastalarımızda Labioplasti ameliyatı ile birlikte kliteroplasti operasyonu da uygulanmaktadır.

Labioplasti ameliyatı, öncelikle hastaların istekleri doğrultusunda labiumlara şekil verilir. Çoğu zaman hastalar iç dudakların tamamen çıkarılmasını veya dışardan bakınca dış dudakların içinde kalacak şekilde görünmemesini tercih etmektedirler. Bu aşamada hastalarımızın isteklerinin yanı sıra labiumların normal anatomik yapısı için olması gereken en uygun şekil verilir.

Labioplasti İle Aynı Zamanda Vajina Daraltma Ameliyatı Da Olabilir Mi?

Hem Labioplasti ameliyatı hem de vajina daraltma ameliyatının aynı zamanda yapılması çoğu hastamız tarafından tercih edilmektedir. Böylece operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken uygulamalar açısından ortak bir dönemden geçilerek daha sonraki memnuniyet süreçlerine en kısa zamanda ulaşabiliyorlar.

Labioplasti Operasyonunu İçin Doktorunuzu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Labiumların anatomik yapıları nedeniyle Labioplasti operasyonları özel deneyim ve bilgi gerektiren spesifik operasyonlardır. Operasyon sonrası ödem, hematom ve enfeksiyon riski nedeniyle dokulara en az travma ile cerrahi uygulanmalıdır. Labioplasti operasyonları yeterli donanımı olmayan doktorlar tarafından uygulanması durumunda, hastaların konuyla ilgili mutsuzlukları daha da derinleşebilir ve hayal kırıklıkları yaşanabilir.

Labioplasti için uygun klinik ve jinekolog seçiminde, operasyonu yapacak jinekologunuzun bilimsel kimliği, konuyla ilgili tecrübesi ve becerisinin yanı sıra eğer varsa genital estetik ile ilgili eğitim ve sertifikaları, ulusal ve uluslararası alanlardaki çalışmaları ile ilgili de bilgi sahibi olmalısınız.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası

Labioplasti
 • Hijyenlerine dikkat etmeleri önemli bir detaydır. Özellikle tuvalet ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra mutlaka ameliyat bölgesini kuru tutmaya yönelik bazı önerilerimizi paylaşırız.
 • Deniz havuz küvet jakuzi gibi nemli ortamlardan ortalama 4 hafta uzak durmaları gerekir.
 • Pilates yoga jimnastik tarzı genital bölgeye yönelik açma germe hareketlerinin uygulanması 4 hafta süreyle önerilmez.
 • Ata binmek motora veya bisiklete binmek 4 hafta yapılmaması gereken spor aktiviteleridir.
 • Ortalama 3-4 hafta süresince hastalarımızın aktif cinsel birliktelik yaşamaması istenir.
 • Ameliyat sonrası bir ay boyunca epilasyon ağda veya lazer uygulaması bu bölgeye kesinlikle önerilmez.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Savaş ERDEM

Labioplasti

Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı | Op. Dr. Savaş ERDEM

Formu Doldurarak Randevu Oluşturun. Sizi Arayalım

  Whatsapp
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?