Kısırlık (İnfertilite)

35 yaşlarının altında bir çiftin 1 yıl, 35 yaşlarının üstünde bir çiftin ise 6 ay boyunca korunmadan, düzenli cinsel ilişkiye girdiği halde gebe kalamama durumu kısırlık (infertilite) olarak tanımlanmaktadır. Daha önce hiç gebelik oluşmamışsa primer (birincil) infertilite; canlı doğumla sonuçlansın ya da sonuçlanmasın en az bir gebelik oluşmuş ise sekonder (ikincil) infertilite olarak adlandırılmaktadır.

Günümüzde infertil çiftlerin sayısı, stresli yaşam koşulları, doğal olmayan beslenme, sigara alışkanlığı gibi sebeplere bağlı olarak arttığı gözlemlenmektedir.

Kısırlık (İnfertilite)

İnfertilite nedenleri arasında kadına ve erkeğe ait sebepler olabilmekle beraber bazen her ikisinde de önemli bir sorun bulunamadığı halde gebelik elde edilemeyebilmektedir. “açıklanamayan infertilite” olarak adlandırılan grup hastalar, çiftlerin yüzde 10-15’ini oluşturmaktadır.

Bu nedenle sağlıklı bir gebelik ve sonunda da sağlıklı bebekler elde edebilmek için infertilite sorunu yaşayan çiftlerde altta yatan nedenin çok iyi tespit edilmesi son derece önem taşımaktadır. Sonrasında da çiftler için en uygun kişisel tedavi yaklaşımıyla doğru tedavilerin uygulanabilmesi infertilite tedavisinde başarıyı artıran en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Savaş ERDEM

Kısırlık (İnfertilite)

Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı | Op. Dr. Savaş ERDEM

Formu Doldurarak Randevu Oluşturun. Sizi Arayalım

    Whatsapp
    Op. Dr. Savaş ERDEM
    Op. Dr. Savaş ERDEM
    Merhaba,
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?