Gebelik ve Egzersiz

Gebelik ve Egzersiz

Hamilelik bir kadının yaşayabileceği en büyük mucizedir.

Hamilelik sürecinde her kadında fiziksel hormonal ve psikolojik değişimler olur. Bebek büyüdükçe rahimde büyür ve ağırlığı artar annenin vücut ağırlık merkezinde de değişiklikler olur. Bu durum omurganın yapısını bozar. Bel, sırt ve ayaklarda ağrılar oluşur.

Hamilelik Boyunca Neler Yapabiliriz

 • Her sağlıklı hamile, hamile pilatesi (egzersiz) yapabilir.
 • 12.haftadan itibaren düzenli olarak haftada 2 veya 3 gün hamile pilatesi(egzersiz) yapılabilir.
 • Yoga ve meditasyon yapılır.
 • Meditasyonla derin gevşeme ve nefes egzersizleri yapılabilir.
Gebelik ve Egzersiz

Pilatesin Hamile İçin Yararları

 • Kendini iyi hissetmesini sağlar
 • Eklem ve kas ağrıları azalır
 • Duruş bozukluklarını önler
 • Kramplar azalır.
 • Stres ve gerginliği azaltır.
 • Rahat uyku verir.
 • Doğum sürecini kısaltır.

Kegel egzersizleri yapılır. Bu egzersizler pelvik taban kaslarını güçlendirerek doğumun rahat ve kontrollü geçmesini sağlar, ileride karşılaşılabilecek sorunları (idrar kaçırma gibi) önler.

Hamileliğin her dönemi için pilates egzersizleri bir takım değişiklikler ile yapılabilir. Bedenin güçlenmesi elastikiyetinin artması, kontrol edilebilir olması çok önemlidir. Hamile pilates egzersizlerinde öğretilen diyafram nefesi metodu ile oksijen kullanım kapasitesi arttırılır, annenin vücudundaki oksijen miktarı artar ve bu artış da bebeğin daha fazla oksijenle beslenmesini sağlar.

Sırt, göğüs, omuz, bel ve karın kasları hamilelikte ve sonrasında çok önemlidir. Bu bölgelerin güçlenmesini sağlar. Hamilelik nedeniyle değişime uğrayan vücut duruşunu yani postürü düzeltir.

Hamilelik deki bulantılar, sindirim bozuklukları, kabızlık, ödem, baş ağrısı,dolaşım bozuklukları gibi problemler düzenli pilates hareketleri ile çözüme ulaşır. Bacakların güçlenmesini sağlar ki buda pelvis ve omurgayı hizada tutmaya yarar. Bacakların ve kalçanın güçlü olması duruşu etkileyerek bele ve alt sırta binen yükü önemli ölçüde azaltır.

Meditasyon hamilelik sırasında ki korkuları, endişeleri ve akıl karışıklıklarını gidermek için harika bir yoldur. Gebenin farkındalığını arttırarak bebek ile iletişime geçmesine, onun neden hoşlanıp neden hoşlanmadığını anlamasına yardımcı olur. Derin gevşeme; hamilelik sırasında ve doğum için fiziksel ve ruhsal gevşeme için mükemmel bir yoldur. Nefes teknikleri, hem annenin hem bebeğin daha iyi oksijenlenmesini ve yaşam enerjisi ile dolmalarını sağlar.

Yoga

Hamilelik de yoga yapmak, hamilenin fiziksel kondisyonunu korur, duruş bozukluklarını düzeltir, solunum ve dolaşım sistemini güçlendirir, kolay doğumu sağlar, yoga yaptığınız sürece bebeğe giden kan akımı artar, bedeninizin etrafındaki enerji akımını açar ve hamilelik döneminde ruhsal travmalardan korur. Kendinizi daha iyi hisseder ve daha çok güçlenirsiniz.

Hamilelikte Nefes

Nefes çalışmaları bir kadının yaşamı boyunca yaşayabileceği en kutsal sürecini dengeli ve rahat geçirebilmesini sağlar. Bilinçli nefes kadınların hamilelik dönemi boyunca hissettikleri sıkıntı, rahatsızlık ve duygusal boşalmaları ortadan kaldırır, rahatlık, huzur ve dinginlik gibi rahatlatıcı duyguların yerleşmesini sağlar. Duygusal ve fiziksel olarak zor geçebilecek olan bu süreç yaşamımızın en keyifli ve en güzel dönemi olabilir. Bilinçli bebeklerin dünyaya gelirken sakin, huzurlu olarak dünyaya gelmesini annenin de rahat doğum yapmasını sağlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Savaş ERDEM

Gebelik ve Egzersiz

Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı | Op. Dr. Savaş ERDEM

Formu Doldurarak Randevu Oluşturun. Sizi Arayalım

  Whatsapp
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?