Normal Doğum Sonrası Vajina Genişlemesi

Normal Doğum Sonrası Vajina Genişlemesi

Normal doğum sonrası vajina estetiği son dönemde daha fazla ilgi gören estetik girişimlerden biri haline geldi. Vajina kasları, doğumdan hemen önce açılarak bebeğin doğum kanalından çıkmasını sağlayacak kadar esnektir.

Doğumdan sonra kaslarda yeniden bir daralma meydana gelir ve vajina çoğu zaman eski formuna yeniden kavuşur. Ancak bu durum her seferinde geçerli olmayabilir. Zira vajina genişlemesinin en yaygın nedenlerinden birinin vajinal doğum olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kimi zaman doğum sırasında doğum kanalının aşırı düzeyde gerilmesi de söz konusu olabiliyor. Bu durumda epizyotomi olarak adlandırılan kesi uygulanır. Böylece hem düzensiz bir doku yırtığı oluşması önlenir hem de bebeğin doğum kanalından daha rahat çıkması sağlanmış olur.

Fakat bu kesi de vajina kaslarının gevşemesine neden olabiliyor. Sonuç olarak normal doğumun vajina genişlemesine asla neden olmadığını söyleyemeyiz. Böyle bir tablo ortaya çıkabilir. Ancak doğum sonrasında vajina genişlemesi sorunundan kurtulmayı sağlayan yöntemlerin de olduğunu unutmamak gerekiyor.

Hamilelik ve doğum, sadece vajina bölgesinde değil, vücudun pek çok bölgesinde değişime sebebiyet veriyor. Kadın vücudunun doğumdan sonra toparlanması ve eski halini alması en az 6 ay gibi bir zaman dilimini gerektirir. Fakat vajinanın çok hızlı bir iyileşme özelliğine sahip olduğunu belirtmek gerekir.

Normal doğumun ardından vajinanın eski yapısını kazanması sadece 40 gün gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşir. Aynı zamanda normal doğum sonrası vajina estetiği işlemlerinin yapılması durumunda da iyileşme yine hızlı bir seyir izler. Uygulanan kesiler ve dikişlerin iyileşmesinin son derece hızlı bir şekilde tamamlandığını belirtebiliriz.

Vajinal relaksasyon sendromu, erkekte de kayıp penis sendromu, yani vajinayı hissedememe durumudur. Vajinanın penis tarafından sarılmamasından kaynaklanan bu problemin temel kaynağı ise vajinada genişleme olmasıdır. Vajina daraltma yöntemlerinin ardından çoğu zaman bu sorun da ortadan kalkar.

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği Yöntemleri

Günümüzde normal doğum sonrası vajina estetiği 2 farklı şekilde yapılıyor. Bu iki yöntem arasından hangisinin tercih edileceğine ise yapılan muayene sonrasında doktor tarafından karar verilir. Dokunun durumu, vajinadaki genişleme oranı gibi unsurlar dikkate alınır. Bu yöntemler ise şu şekildedir:

 • Lazerle Vajinal Rejüvenasyon
 • Ameliyatla Vajinanın Daraltılması

1. Lazerle Vajinal Rejüvenasyon

Kısaca LVR olarak adlandırılan bu yöntem, normal doğum sonrası vajina estetiği girişimleri arasında en güvenli olanlardan biridir. Anesteziye ihtiyaç duyulmadan yapılan işlem, vajina genişlemesi çok fazla olmayan kadınlar için ideal bir seçenektir. Cinsel haz ya da vajina kuruluğu gibi konularda sorunları olan kadınlar için de uygundur.

Lazer teknolojisinden faydalanılarak gerçekleştirilen bu işlem vajinada yaklaşık olarak % 35-40 oranında daralma sağlamaktadır.

2. Ameliyatla Vajinanın Daraltılması

Vajina genişlemesinin fazla olduğu kadınlarda normal doğum sonrası vajina estetiği girişimleri arasında en ideal olanı vajinoplasti ameliyatıdır. Lazerle gerçekleştirilen daralma ile istenen sonuç elde edilemediğinde de vajina daraltma ameliyatı devreye girer.

Anestezi altında gerçekleştirilen bu ameliyat ile vajinaya doğum öncesinde mevcut olan darlık kazandırılabilir. Fazla doku kesi ile çıkarılır ve sonrasında dikiş uygulaması yapılır. İyileşme kısa sürede gerçekleşir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Savaş ERDEM

Normal Doğum Sonrası Vajina Genişlemesi

Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı | Op. Dr. Savaş ERDEM

Formu Doldurarak Randevu Oluşturun. Sizi Arayalım

  Whatsapp
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?