Genital Siğil Koterizasyonu

Genital Siğil Koterizasyonu Nedir?

Genital siğillerin tedavisinde en etkili yöntem olan siğillerin koterizasyonu ( yakılması ) uzun süredir kullanılan bir tekniktir. Koterler, ameliyat esnasında kanamayı durdurma, istenmeyen dokuları hızlı, güvenli ve etkili kesme ve çıkarmakta kullanılmaktadır.

Genital Siğil Koterizasyonu

Genital Siğil Tedavisinde Koterizasyon (Yakma İşlemi Tekniği) Nasıl Uygulanır?

Koterizasyon işleminde, genital siğiller termal ( ısı ) hasar sonucu tahrip edilmektedir. Tek genital siğilde olabildiği gibi, çok sayıda genital siğillerin tedavisinde de başarı ile tedaviyi sağlayabilmektedirler. İşlem kliniklerde rahatlıkla yapılabilmektedir. Sırasıyla;

Hasta jinekolojik masaya alınır, sonra koter cihazının negatif poları hastanın cildine değecek şekilde kalçasının altına yerleştirilir. Eğer genital siğil sayısı az ise lokal anestezi, çok ve yaygın ise sedasyon uygulandıktan sonra genital bölge önce antiseptik solüsyon ile silinir, daha sonra koter kalemi ile lezyonlar teker teker yakılır. İşlemin süresi lezyonların sayısına ,yerine ve büyüklüğüne göre değişse de yakma işlemi genelde kısa sürmektedir.

Yakma işlemi bittikten sonra bölge tekrar antiseptik solüsyon ile silinip yakılmış bölgeye koruyucu bir krem sürülür. Hastaya daha sonraki genital bölge bakımı anlatılıp kullanacağı kremler ve antibiyotik ile ağrı kesici reçete edilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Savaş ERDEM

Genital Siğil Koterizasyonu

Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı | Op. Dr. Savaş ERDEM

Formu Doldurarak Randevu Oluşturun. Sizi Arayalım

    Whatsapp
    Op. Dr. Savaş ERDEM
    Op. Dr. Savaş ERDEM
    Merhaba,
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?