Prezervatif (Kondom) ile Hamilelikten Korunma

Prezervatif (Kondom) ile Hamilelikten Korunma

İlk olarak İngiliz hekim “Dr. Condom” tarafından dönemin Kralı’nın 100’den fazla olan gayri meşru çocuklarını sınırlamak amacıyla tasarlanarak yapıldığı bildirilmektedir.

Günümüzde kondomlar “lateks” adı verilen bir maddeden üretilmektedir. Özellikle sperm öldürücü (spermisid) bir maddenin eklenmesiyle de usulüne uygun kullanıldığında etkinliği yüksek bir doğum kontrol yöntemidir.

Prezervatif (Kondom, Kılıf) Nasıl Gebelikten Korunma Sağlar?

Kondom, ejakülasyon (boşalma) esnasında spermlerin (erkek tohum hücrelerini) vajinaya dökülmesini, dolayısıyla rahim ve tüplere ulaşmasını engelleyerek gebelikten korunma sağlar. Kondomun kullanımı özellik taşır. Eğer düzgün kullanılmazsa etkinliği azalır. Piyasada prezervatiflerin ince dokulu, tırtıklı, kokulu, değişik renkli ve içinde lokal anestezik bulunduran geciktiricili tipleri mevcuttur.

Kondom (Prezervatif, Kılıf) Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Her kondom tek kullanımlıktır. Her ilişki esnasında yeni bir kondom kullanılmalı ve çıkarıldıktan sonra penis başında az miktarda da olsa sperm bulunabileceğinden tekrar ilişkiye girilmemelidir.
 • Prezervatif seçerken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Özellikle spermisid (sperm öldürücü) içeren kondomlar tercih edilmelidir. Ayrıca Anti HIV (Aidse karşı) prezervatifler de üretilmiştir.
 • Kondom her ilişkide takılmalıdır Yalnızca gebelik açısından riskli günlerde uygulandığında koruyuculuk oranı düşer. Bu yüzden kadın adet döneminin hangi döneminde bulunursa bulunsun mutlaka her ilişkide kullanılmalıdır.
 • Kondomu ilişkinin başından itibaren takmalısınız.
 • En sık yapılan hatalı uygulama cinsel ilişkiye kondomsuz başlanması ve hemen boşalma öncesi dönemde takılmasıdır. Bu durum istenmeyen gebeliklerin oluşmasına neden olabilir. Zira boşalmadan önce de erkekte uyarılma döneminde salgılanan sıvılarda sperm hücreleri bulunmaktadır.
 • Boşalma sonrası, penis normal boyutuna dönmeden prezervatif vajinadan çıkarılmalıdır; yoksa kondom vajinada kalabilir. Bu durumda dikkatli bir şekilde işaret ve orta parmakları vajinaya yavaşça sokup kondomu bulunduğu yerden çıkarılmalıdır.
 • Kadında ya da erkekte lateks veya kondomun içerdiği spermisitlere karşı alerji olması durumunda prezervatif kullanılmamalıdır.
 • Kondom kullanımının en büyük avantajı düzensiz cinsel yaşamı olan çiftler için en uygun korunma yöntemi olmasıdır. Ulaşılması kolaydır ve ucuzdur.
 • Kondom kullanımının önemli avantajları vardır: Gebelikten koruması dışında AIDS, Hepatit B, Hepatit C hastalık etkenlerin cinsel ilişki sırasında bulaşmasını engeller veya bulaşma riskini azaltır.

Kondom Kullanımı HPV Enfeksiyonunu Önler Mi?

Hayır. Kesin olarak önlemez, ancak geçiş olasılığını bir miktar azaltabilir. HPV enfeksiyonları cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmasına rağmen cildin cilde teması ile de geçebildiği için dikkatli olunmalıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ‘dan koruma özelliği başka hiç bir aile planlaması yönteminde bu kadar etkin değildir. Diğer taraftan Hepatit B ve AİDS çok uzun öpüşmeler sonucunda da geçebilmektedir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

 • Kondom ilişki sırasında yırtılırsa gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalık riski yüksektir. Acil kontrasepsiyon uygulanması ve gerekirse enfeksiyondan korunmak için tedavi görülmesi amacıyla doktora başvurulması önerilir.
 • Prezervatif ile korunan çiftler, kayganlaştırıcı (lubrikan) madde kullanmamalıdır. Kayganlaştırıcı maddeler yırtılma riskini arttırır.
 • Son kullanma tarihi geçmiş veya paket açık kaldığı için zarar görmüş kondomlar kullanılmamalıdır. Unutmayın; usulüne prezervatif uygun kullanımda gebelik olasılığı çok çok azdır.

İlişki Sırasında Prezervatifin Vajina İçinde Kalması Durumu

Çok nadiren de olsa özellikle genç çiftlerde prezervatif ilişki sırasında kadının vajinası içinde kalıp çıkmayabilir. Elle çıkarmayı denediğinizde kondom gelmiyorsa bir jinekolog hekimden yardım istemekte çekinmemelisiniz. Bu durumda da Acil kontrasepsiyon uygulanması (acil korunma) bir kürtajın önüne geçebilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Savaş ERDEM

Prezervatif (Kondom) ile Hamilelikten Korunma

Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı | Op. Dr. Savaş ERDEM

Formu Doldurarak Randevu Oluşturun. Sizi Arayalım

  Whatsapp
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?