Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vajina daraltma veya vajinoplasti ameliyatı ile kötü travmatik doğum hikayesi olan kadınların ileri derece genişlemiş veya deforme olmuş vajina yapılarının yeniden eski haline gelmesi sağlanır.

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina daraltma normal doğum sırasında oluşan, vajinada istenmeyen bir takım doku düzeyindeki genişlemeler, esnemeler ve sarkmaları düzeltmek ve sıkılaştırmak için yapılır.

Vajina genişlemesi cinsel ilişki sırasında partnerlerin her ikisi için de problem yaratır. Genişleme veya bozukluk cinsel ilişki sırasında ağrı, orgazm olamama, cinsel doyumda azalma, cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlar. Bu durumdan dolayı kadının kendine olan güveni azalır, ilişkisi yıpranmaya başlar ve cinsel isteksizlik gelişir. Bu durumları yaşamamak için vajina daraltma ameliyatları yapılmaktadır.

Vajinoplasti Neden Yapılır?

Son yıllarda cinsel hayatla Vajina Estetiği arasındaki bu ilişki, kadınların Gaziantep’te vajina daraltma, genital estetik operasyonlarına daha sık başvurmasına neden olmaktadır. Genital bölgede normal doğumdan sonra gelişen esneme ve genişlemelere ek olarak skatris dediğimiz doğum dikiş izlerinin kötü iyileşme göstermesi, yapısal ve renk değişikliklerinin olması hem psikolojik bozukluklara yol açmakta hem de cinsel ilişkide ağrıya neden olmaktadır.

Genç yaşlarda bu sorunlarını görmezden gelen veya tedavinin olmadığını düşünen kadınların daha ileri yaşlarında, bu tabloya barsak sarkması, idrar torbasında sarkma ve rahim sarkması da eşlik edecektir. Genital organının görüntüsünden hoşnutsuz çoğu genç kız bu sorunlarını kimseyle paylaşamamakta ve cinsel birliktelikte başarısız olacağı kaygısıyla kendilerine güvenlerini kaybederek cinsel birlikteliği ve evlenmeyi ertelemektedir.

Eğer doğum sonrası sizin de benzer sıkıntılarınız varsa ve bu durum ruhsal durumunuzu bozup cinsel hayatınızı etkiliyorsa, o zaman vajina daraltma (vajinoplasti) operasyonlarına başvurabilirsiniz.

Vajinoplasti ameliyatlarının yaygınlaşması ile pek çoğu kadının gizli sorunlarına estetik çözümler sağlanarak özgüvenleri kazandırılmaktadır. Bu tip ameliyatlarla yalnızca görsel bozukluklar değil aynı zamanda işlevsel eksiklikler de düzeltilmekte ve hastaların hayat kaliteleri artırılırken, psikolojik bozuklukları ortadan kalkmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatları Kaç Çeşittir?

Vajina daraltma ameliyatlarını temelde iki grupta inceleyebiliriz. Birinci grup ameliyatlar için başvuran hastalar genelde genç yaşlardadır ve epizyotomi kesilerinin düzgün iyileşmemesine bağlı vajinal deformasyonları vardır. Genellikle cinsel ve estetik sorunları ön plandadır. İkinci grupta ise daha ileri yaşlarda, estetik kaygılardan çok idrar kaçırma, rahim ve barsak sarkması gibi işlevsel bozukluklarla başvuran hastalar vardır. Bu hastalar çoğu zaman problemlerini görmezden gelir ve doktora başvurmayı ertelerler çünkü bu durumlarını paylaşmaktan utanırlar. Büyük kısmının eşinin ve kendisinin cinsel sorunları vardır. Vajina bölgesi daraltılır, idrar torbası ve barsak sarkması da düzeltilir.

Vajinoplasti

Lazerle Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu tip operasyonlarda genelde lokal anestezi tercih edilir. Hastanın tercihine göre genel anestezi de uygulanabilir. Öncelikle lazerle tüm vajina yapısı boyunca lazer uygulaması yapılır. Epizyotomi bölgesinin etrafındaki kötü iyileşmeye bağlı renk ve şekil bozukluklarını içeren “skatris” dokusu da düzeltilir. Genelde adet bitiminde operasyon planlanır ve operasyon sonrası kişisel hijyeni ile ilgili bilgiler verilir. Operasyon sonrası hastaların ortalama 3-4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Vajina Daraltma Ameliyatları Neler Kazandırır?

 • Sosyal ortamlarda kendinizi daha rahat hissedeceksiniz, özgüveniniz artacak, yeni birliktelikleriniz için kaygı duymayacaksınız.
 • Cinsel birliktelik sırasında yaşadığınız olumsuzluklardan kurtulacaksınız. Vajinanızın yeniden sıkılaşması ve normal boyutlara gelmesi ile eşiniz ve sizin cinsel hazzınız ve isteğiniz artacak.
 • Vajinadan ses gelmesi sorununuz son bulacak. Bu nedenden dolayı eşinizden utanmayacaksınız, cinsel birliktelikte konsantrasyonunuz artacak.
 • Dar pantolon, tayt, bikini ve mayo giydiğinizde daha rahat olacaksınız. Sık sık çamaşırınızı düzeltmek ve değiştirmek zorunda kalmayacaksınız.
 • Her türlü tedavi ve önleme karşın baş edemediğiniz vajinit, vajinal akıntı tablosundan kurtulacaksınız. Genital bölgeniz artık kuru kalacak.
 • Cinsel birlikteliğin başında penisin vajinaya penetrasyonunda labiumların engeli ortadan kalkacak. Kolayca cinsel birliktelik yaşayacaksınız.

Vajinoplasti Ameliyatının Orgazma Olan Etkisi

Orgazm kadınlarda iki şekilde olur; birincisi vajina ön duvardaki G noktasının uyarılması ile buna vajinal orgazm denir. İkincisi klitorisin uyarılması ile oluşan klitoral orgazmdır. Vajina daraltma ile vajina ile penis birbirine daha fazla temas eder ve bu şekilde G noktası üstüne uygulanan basınç artar, vajina girişi daralınca klitoris bir miktar vajinaya doğru kaymış olacaktır ve klitoris bu şekilde daha fazla yarılacaktır.

Hem G noktasının hem de klitorisin daha fazla uyarılması orgazmın daha kısa sürede ve daha şiddetli olmasını sağlayacaktır. Vajina daraltma operasyonları (vajinoplasti) de mekanik etki ile klitoral bası ve hissi arttırarak cinsel doyumu, performansı ve orgazmı olumlu yönde etkilemektedir. Vajinoplasti ameliyatları erkek partnerlerin orgazm ve memnuniyetini de yükseltir.

Vajinoplasti Ameliyatı İçin Doktorunuzu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Genital organınızda yaşadığınız şikayetlerinizin hem cinsel boyutunun olması hem de en yakınınızla bile paylaşmakta zorluk çekmeniz nedeniyle oldukça gizli ve özeldir. Bu konuyu paylaşacağınız doktorunuza güvenmeniz çok önemlidir.

Vajinoplasti ameliyatı içim tercih ettiğiniz doktorunuzun bilimsel kimliği, konuyla ilgili cerrahi tecrübesi ve varsa genital estetikle ilgili sertifika ve eğitimleri önemlidir. Vajina daraltma ameliyatı özel deneyim ve bilgi gerektiren spesifik operasyonlardır. Bu operasyonların yeterli donanımı olmayan doktorlar tarafından uygulanması durumunda, hastaların konuyla ilgili mutsuzlukları daha da derinleşebilir ve hayal kırıklıkları yaşanabilir.

Eğer bir süredir genital organınızla ilgili sıkıntılarınız var ve bunu paylaşmaktan çekiniyorsanız, rahatlıkla bize ulaşıp daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Genç yaşlarda cinsel sorunlar ve estetik kaygılarla gelen hastalarımız, ileri yaşlarda rahim sarkması, idrar torbasında sarkma, barsak sarkması, idrarı tutamama hatta rahmin tamamen dışarı çıkması gibi işlevsel bozukluklarla başvurmak zorunda kalırlar.

Normal doğum sonrası karşılaştığımız epizyotomi kesisine bağlı vajina yapısında oluşan kalıcı hasarlar vajinal genişlemelere ve gevşemelere neden olur. Bu durum giderek cinsel birliktelikte çiftlerin her ikisi için de sorun olmaya başlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel doyumda azalma ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlar. Zaman içinde kadının kendine olan güveni azalır ve cinsel isteksizlik gelişir. Son yıllarda cinsel hayatla vajina estetiği arasındaki bu ilişki, kadınların vajina daraltma (vajinoplasti veya vajina estetik) operasyonlarına daha sık başvurmasına neden olmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatları için başvuran hastalarımızın çok büyük çoğunluğu normal doğum yapmış hastalarımızdır!

Vajinada genişleme vajinada bollaşma vajinal yapılarda esneme vajinadan ses gelmesi en sık başvuru nedenlerindendir. Fazla sayıda doğum yapmış olmak iri bebek doğurmak doğum eyleminin normalden çok uzun sürmesi müdahaleli doğum geçirmiş olan hastalarımız vajinal yapılarının hem görsel olarak hem de cinsellik sırasında çok genişlediğini ifade ederler.

Vajinadaki genişleme ve bollaşmanın en büyük nedeni normal doğum sırasında genişleyen esneyen vajinal yapıların doğumdan sonra yeniden eski haline gelememesine bağlıdır. Aynı zamanda doğum eylemi sırasında doğum kanalının genişlemesini sağlamak amacıyla yapılan epizyotomi denilen vajinal kanal kesilerine uygulanan dikişlerin sağlıklı bir şekilde iyileşmemesi veya skatris dediğimiz sertlikler oluşturarak iyileşmesi de vajinal dokularda deformasyon nedenlerindendir. Hiç doğum yapmamış olsa da tamamen kişinin kollajen yapısının özelliğine bağlı olarak vajinada bollaşma ve gevşeme hissedilebilir.

Tabii bir de yaşın ilerlemesine bağlı dokuların kendini bırakmasına bağlı vajinal dokuların da genişlemesi esnemesi nedenlerindendir. Cinsel birliktelik dışında günlük aktiviteleri sırasında vajinadan hava kaçışı hissettiklerini veya gaz çıkartırmış gibi sesler geldiğini ve bu durumdan çok rahatsız olduklarını söylerler.

Bir kadının genital organ yapısından ve görüntüsünden memnun olmaması hem kişisel özgüveni açısından hem de cinsellik sırasında eşiyle iletişiminde oldukça büyük sorunlar yaşamasına zemin hazırlar. Vakitlice bu sorununu çözmek yerine utanıp görmezden gelinmesi veya neredeyse başvuracağını tam olarak bilememesi sonraki zamanlarda eşiyle geri dönüşü olmayan problemlerin oluşmasına neden olur.

Vajinayı sıkılaştırma ameliyatları hastanın tıbbi durumu ve hastanın isteğine göre lokal ya da genel anestezi verilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Vajina daraltma ameliyatları hastaların da isteği doğrultusunda lokal ya da genel anestezi altında yapılan ve ortalama 45 dakika – 1 saat süren riski çok fazla olmayan kolayca uygulanabilen operasyonlardır. Ameliyat sırasında kesinlikle ağrı sızı hissetmeyen hastalarımız ameliyat sonrası da günlük aktivitelerine devam edebilirler.

Vajinayı daraltma ameliyatları veya vajinoplasti genital bölgenin anatomik yapısını çok iyi bilen spesifik çalışan jinekolog uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu işin uzmanı ehil eller tarafından yapıldığı zaman hemen hemen yok denecek kadar az riskleri olan bir ameliyattır.

İdeal vajina darlığı ne kadar olmalıdır. Her kadının vajinal yapısının özelliği nasıl her kadının burnu farklı yapılardaysa vajina doku özellikleri ve şekilsel yapıları da ona göre farklılık gösterecektir. Yani ideal vajina yapısının bir standardı yoktur. Vajinoplasti ameliyatı yapılırken de ezbere bir yaklaşım kesinlikle yapılamaz. Kişinin ideal vajinal yapısı darlığı ameliyatı yapan doktorun tecrübesi doğrultusunda ve kişinin özel istekleri doğrultusunda yeniden şekillendirilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Normal Hayata Dönülür?

Vajina daraltma ameliyatından hemen sonra hastalarımız günlük aktivitelerine devam edebilirler. Tabi çok ağır sporsal aktiviteleri yapabilecekleri anlamına da gelmez bu durum. Ev ortamlarında hafif günlük aktivitelerine uygulamalarında hiçbir sakınca yoktur. Genel olarak 3 gün sonra işinize devam edebilirsiniz.

Ameliyat sonrası 48 saat sonra sadece ayakta olacak şekilde ılık duş şeklinde banyo yapılması doğru olacaktır.

Vajina Daraltma, Gençleştirme Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilmesi Önerilir?

Vajinoplasti ameliyatlarından sonra ortalama 1.5 ay sonra cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Ortalama 1 aylık bir süreçte deniz havuz küvet jakuzi sauna hamam gibi nemli ortamlarda bulunulmaması gerekir.

Vajina sıkılaştırma ameliyatından sonra ne zaman dikiş aldırmak için kliniğe başvurulur?

Vajinayı daraltma ameliyatlarında tamamen vücudun emdiği dikiş ürünleri kullanıldığı için tekrar dikiş almak için kontrole gelinmesine gerek yoktur. Vajinoplasti ameliyatından sonra ameliyat yerinde iz kalmaz.

Vajinayı Daraltma Ameliyatlarından Sonra Vajinal Yapılar Yeniden Eski Haline Döner Mi?

Vajina daraltma ameliyatlarından sonra eğer normal doğum iri doğum veya ekstra travmatik bir müdahale geçirilmezse yeniden genişleme olmayacaktır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Savaş ERDEM

Vajinoplasti

Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı | Op. Dr. Savaş ERDEM

Formu Doldurarak Randevu Oluşturun. Sizi Arayalım

  Whatsapp
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Op. Dr. Savaş ERDEM
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?