NST (Nonstres Test) Nedir?

NST (Nonstres Test) Nedir?

NST; Kardiyotokografi (kardiyo=kalp, toko=rahim kasılması) adı verilen cihazla bebeğin kalp atışlarının seyrini ve bebek hareketleriyle eğer varsa kasılmalarla olan ilişkisini temel alarak bebeğin iyilik halini değerlendiren bir testtir.

Nonstres test doğum başlamadan önce yapılan bir test olmakla beraber; doğum esnasında da bebeğin sağlığını takip etmede kullanılan önemli bir araçtır. Bu amaçla kullanılan alete NST veya kardiyotokografi cihazı adı verilir. Anne adayının karnına biri bebeğin kalp atışlarını, diğeri kasılmaları algılayan iki adet ayrı prob yerleştirilir.

NST (Nonstres Test) Hangi Durumlarda Kullanılır?

NST, fetal sağlığın değerlendirilmesinde ayrıca fetal distres ( bebekte sıkıntı) varlığından şüphelenilen her durumda (bebek hareketlerinin azalması gibi) birinci basamak test olarak uygulanır. Bazı doktorlar sadece riskli durumlarda NST uygularken, bazı doktorlar belli bir gebelik haftasından itibaren her muayenede rutin olarak NST incelemesi yapar. NST rutinde haftalık uygulanmakla birlikte, miyad (gün) geçmesi, rahim içi gelişme geriliği ( IUGR), bebek hareketlerinde azalma, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), annede kronik hastalık varlığı (Diabet, hipertansiyon gibi…) bebeğin sağlığının yakından takip edilmesi gereken durumlarda daha sık uygulanabilir. Doğum esnasında düzenli olarak NST yapılmaktadır.

NST Nasıl Uygulanır?

NST işlemi öncesi annenin karbonhidrattan zengin diyetle karnını doyurarak tok olması önerilir. Uygulamanın, bebeğe hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

Anne adayı bir yatağa yatırılır. Annenin karnına iki prob altlı üstlü bağlanır. İki probdan oluşan bu aletin yukardaki probu rahim kasılmalarını, alttaki probu ise; bebeğin kalp atışlarını kaydeder. Anne adayının eline üzerinde bir düğme olan bir çubuk verilir. Test esnasında bebek oynadığında bu düğmeye basması istenir. Yaklaşık 20 dakika boyunca cihaz bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikleri kağıda aktarır. Bu kağıda NST trasesi adı verilir.

NST Nasıl Yorumlanır?

Fetal distres olmayan, yani “iyi durumda” olan, sağlıklı bir fetusun trasesinde çok tipik bulgular vardır Kalp dakikada 120-160 arası atar. Kalp atışları dalgalanmalar gösterir. Bu dalgalanmalar, bebeğin sağlıklı olduğunun en önemli göstergelerinden biridir. Bunlara ek olarak sağlıklı fetusun vücut hareketleri esnasında kalp atımı hızlanır belli bir süre sonra yine normal hızına döner. (Akselerasyon) NST yorumlanmasında kalp atım hızı, değişkenliğin derecesi ve akselerasyonların büyüklüğü ve süresi (yükselmenin derecesi) temel alınır.

NST İyi – Kötü Ne Demektir?

20-30 dakikalık NST incelemesi sonucunda bazı kriterler yerine gelirse bebek sağlıklı demektir. Bu durumda Reaktif (reaktif=uyarana cevap veren-burada uyaran bebeğin kendi hareketidir) NST’den bahsedilir.

NST 20 dakika boyunca reaktif olmamışsa bebeğin uykuda olduğundan şüphelenilir. Bu durumda belli bir süre bebeğin uyanması beklenir, anneye su içirilir ve tatlı bir şeyler yedikten sonra tekrar çekilir. Reaktiflik kriterleri yine oluşmamışsa; Non-reaktif NST’den bahsedilir. NST reaktif çıktığında bebek çok yüksek bir ihtimalle iyi durumda demektir ve ileri incelemeye gerek kalmaz. Gerektiğinde USG ‘de biyofizik profil denilen parametrelere bakılarak bebeğin iyi olduğundan emin olunur. Ancak burada hatırda tutulması gereken nokta NST incelemesinin kordon sarkması ya da ablatio placenta (plasentanın erken ayrılması) gibi ani ve beklenmedik şekilde gelişen olayları ve doğum sonrası gelişmesi muhtemel olumsuz durumları tahmin etmesinin mümkün olmadığıdır.

Test nonreaktif çıktığında bebekte bir problem olma olasılığı çok yüksek değildir. Bu test nonreaktif çıktığında yanlış olma olasılığı oldukça yüksek bir testtir. Bu yüzden nonreaktif NST çıkması durumunda ileri inceleme testlerinden biri uygulanarak yapılarak durum açıklığa kavuşturulmalıdır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Savaş ERDEM

NST (Nonstres Test) Nedir?

Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı | Op. Dr. Savaş ERDEM

Formu Doldurarak Randevu Oluşturun. Sizi Arayalım

    Whatsapp
    Op. Dr. Savaş ERDEM
    Op. Dr. Savaş ERDEM
    Merhaba,
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?