Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi fleb ile yapılır. Vajinanın arka duvarından üçgen şeklindeki fleb dokusu ön veya yan duvarlara asılır. Amaç kızlık zarının onarılmasından çok ‘ilk geceyi taklit eden’ kanamanın oluşturulmasıdır.

Kızlık zarının yırtılması, bekaretin kaybı kişinin kendi iradesi dahilinde olabileceği gibi kendi iradesi dışında da (arzu edilmeyen bir şekilde) gerçekleşebilir. Bu durumda ‘kalıcı kızlık zarı dikimi’ işlemi yapılarak bekaret yeniden sağlanabilir. Kızlık zarı dikimi ‘himenoplasti operasyonu’ olarak da bilinir. Amaç ilk geceyi taklit eder tarzda kanamanın gelmesini sağlamaktır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılmaktadır:

  • Fleb operasyonu
  • Mikrocerrahi yöntemi

Kalıcı kızlık zarı operasyonu ‘uzun vadeli onarım’, ‘kalıcı onarım’ veya ‘kızlığın kalıcı tamiri’ gibi isimlerle de bilinmektedir.

Fleb Operasyonu İle Kızlık Zarı Onarımı

Kalıcı kızlık zarı dikimi için ‘fleb operasyonu’ yapılabilir. Bu durumda vajinanın arka duvarından üçgen şeklindeki fleb dokusu ön veya yan duvarlara asılmaktadır. Fleb operasyonlarındaki amaç kızlık zarının onarılmasından çok ‘ilk geceyi taklit eden’ kanamanın oluşturulmasıdır.

Mikrocerrahi İle Kızlık Zarı Onarımı

Kalıcı kızlık zarı dikimi, kızlık zarının yırtılmış olan kenarları kesilerek özel mikrocerrahi tekniklerle ve özel iplikler kullanılarak yapılmaktadır. Vajina cinsel ilişki nedeniyle genişlemişse, işlem sırasında vajina daraltılması da yapılarak daha dar bir vajina oluşturulmaktadır.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde; kızlık zarı yeniden oluşturulmaktadır. Dikiş tekniği ve kullanılan ipliklerin kalitesi önem taşımaktadır.

Mikrocerrahi ile kızlık zarı onarımı fleb ameliyatlarına göre hem daha güvenli hem de başarı şansı daha yüksektir. İyileşme süreci de oldukça iyidir. Kişi bir gün sonra kendi sosyal hayatına dönebilmektedir.

Flep ve mikrocerrahi ile uzun vadeli yani kalıcı kızlık zarı operasyonu geçiren hastalara evlenmeden 4-5 gün önce kontrol önerilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı dikimi işlemi genellikle 15-20 dakika kadar sürer ve lokal anestezi (bölgesel uyuşturularak) ile yapılabilir. Kişi bir gün sonra normal yaşantısına dönebilir.

Uzun vadeli (kalıcı) onarım işleminin bir ay sonrasından itibaren ilişki serbesttir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Şikayetler

Operasyondan sonra birkaç gün, bazen bir hafta kadar devam edebilen hafif lekelenme tarzı kanamalar tamamen normaldir. İlk gün içinde hafif sızlama tarzı ağrılar olursa basit ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Gerektiği durumlarda hekim tarafından antibiyotik içerikli ilaçlar da reçete edilebilmektedir.

Operasyon Başarısında Cinsel İlişki Sayısının Bir Önemi Var Mı?

Hayır. Kızlık zarı dikiminde önceki cinsel ilişkilerin sayısı ve süresinin bir önemi yoktur. Hatta daha önce düşük yapmış, kürtaj olmuş hastalarda bile yapılabilir.

Aynı Seansta Vajina Daraltma Ameliyatı

Düşük, kürtaj, sık veya uzun süreli cinsel ilişki yaşamış olan kadınlarda vajina genişlemesi de söz konusudur. Bu gibi durumlar sonucunda vajinada genişleme söz konusuysa aynı anda vajina daraltma da yapılabilmektedir. Vajina daraltma operasyonu kızlık zarı onarımı ile aynı seansta cerrahi olarak yapılabileceği gibi lazerle vajina sıkılaştırma şeklinde de yapılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi İşlemi Ne Zaman Yapılmalı?

Bu yapılacak olan ameliyatın türüne ve evlilik süresine bağlıdır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi, uzun vadeli onarım ameliyatları evlilik süresinden bağımsız olup her zaman yapılabilir. Geçici kızlık zarı dikimi, kısa vadeli onarım vadeli onarım operasyonları ise evlenmeden 3-6 gün önce yapılabilmektedir.

Her iki operasyondaki başarı şansı hekimin tecrübesi ile orantılıdır. Kalıcı zar dikiminde operasyonun tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılması başarının anahtarıdır. Hasta mahremiyetinin tam olarak sağlanması, gizlilik ve etik değerlere sahip olunması da son derece önemlidir.

Zarın Dikildiği Muayenede Anlaşılır Mı?

Bu durum işlem öncesi kızlık zarı artıklarının yapısına ve yapılan operasyonun tekniğine bağlı olarak değişir. Anlaşılma şansı fleb yöntemine oranla mikrocerrahi tekniğinde çok daha azdır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Nedir? Ücretlendirmeler

Kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatı, ücretlendirmeler işlemi yapacak olan jinekolog hekime, kliniğe, kullanılan cerrahi materyale, operasyonun türüne (kısa, uzun vadeli onarım, fleb veya mikrocerrahi yöntemi) göre değişir. Aynı zamanda vajina daraltma ameliyatı da yapılacaksa maliyeti ve ücretler değişmektedir. Genelde lokal anestezi yeterli iken, genel anestezi yönteminin seçimi de fiyatı etkilemektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Savaş ERDEM

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı | Op. Dr. Savaş ERDEM

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Op. Dr. Savaş ERDEM
Op. Dr. Savaş ERDEM
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?