Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi, bekaretini kaybetmiş kadınların tekrar ilişkiye girdiklerinde kanama olması açısından yapılan bir ameliyattır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Geçici kızlık zarı dikimi genelde lokal anestezi altında, yani o bölgenin uyuşturulması ile yapılır. İşlem ortalama olarak 5-10 dakika kadar sürer. Amaç kızlığın tamirinden çok; ilk cinsel ilişki ile birlikte kanama gelmesinin sağlanmasıdır. İşlemin sonucunda herhangi bir ilaç kullanımına gerek yoktur.

Geçici Tip Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Cinsel ilişkiden en fazla 3 gün önce yapılan bir dikimdir. Geçici kızlık zarı dikiminde vajen girişini daraltacak ve cinsel ilişkide kanamayı sağlayacak bir dikiş atılır. Dikiş materyali olarak çok ince ve yumuşak iplikler kullanılır. Dikişler dışarıdan görülemeyecek şekilde kızlık zarı artıklarının arkasına gömülür.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Cinsel ilişki ister 1 ay ister 1 yıl ister 10 yıl sonra olsun mutlaka kanama olur. Kalıcı kızlık zarı dikiminde flep kaldırarak ya da vajenden doku çıkarılarak vajen girişi daraltılır. Böylece cinsel ilişkide kanama sağlanır.

Önce Muayene Olmak Şart!

Cinsel ilişki sırasında yaşanan her kanama kızlık zarından kaynaklı olmayabilir. Bazı dokulardaki sıyrıklara bağlı olarak kanamalar olabilir. Bu yüzden muayene sırasında kızlık zarının bozulup bozulmadığı hakkında bilgileri uzman hekimler tarafından verilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Esnek yapıda kızlık zarı olan kadınların, cinsel ilişki sırasında kanaması olmaz. Bu durumda olan kadınların kızlık zarları ancak normal doğum sırasında yırtılacaktır. Peki, ilk kez ilişkiye girecek olan genç kızlar bu durumu nasıl açıklayacağının kaygısını yaşarlar. Böyle bir durumda kızlık zarını kanamayı sağlayacak şekilde bir dikim yapılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Esnasında Ağrı Olur Mu?

Hayır. Hiçbir ağrı olmaz. Hastanın tercihi ve anestezi doktorunun önerilerine göre lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Genel anestezi olarak sedasyon dediğimiz hafif bir uyku hali verilir. Sedasyon ameliyathanelerde uygulanan anesteziler gibi ağır bir genel anestezi uygulaması değildir.

Jinekolojik Muayene İle Kalıcı Kızlık Zarı Tamiri Yapıldığı Anlaşılır Mı?

Kızlık zarı diktirme, jinekolog hekim tarafından muayene sırasında anlaşılmaktadır. Yapılan herhangi bir tahlil ve tetkikler sonucunda kesinlikle ortaya çıkmamaktadır.

Yeniden Muayene İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

İşlem yapılıp ilişki gerçekleştikten bir ay sonra yapılan jinekolojik muayeneler sırasında, daha önceden kızlık zarı onarımının yapılıp yapılmadığı anlaşılmaz. Gebelik takipleri ve doğum sırasında da anlaşılmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Doktorun önerileri ve verdiği reçete dikkate alınmalıdır.
  • Kızlık zarı dikişleri iyileşene kadar dar kıyafetler giyilmemelidir.
  • Ani hareketler yapılmamalıdır.
  • Kişisel hijyene dikkat edilmelidir.
  • Kontroller aksatılmamalıdır.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Savaş ERDEM

Kızlık Zarı Dikimi

Gaziantep Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı | Op. Dr. Savaş ERDEM

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Op. Dr. Savaş ERDEM
Op. Dr. Savaş ERDEM
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?